Obchody 30 – lecia “Solidarności”

W dniu 29 sierpnia 2010 r. w miejscowości Rostkowo odbyły się obchody 30-lecia ,,Solidarności”, które zostały zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów 30 – lecia ,,Solidarności”, wójta gminy Czernice Borowe, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej oraz Miejski Dom Kultury z Przasnysza.

Obchody rozpoczęły się od mszy świętej, którą odprawił proboszcz tej parafii ks. Adam Chmielewski. Po myszy świętej dalsze uroczystości miały miejsce w Parku Dydaktycznym Św. St. Kostki.  W czasie uroczystości złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem Jana Pawła II i błogosławionego Jerzego Popiełuszki.  W Parku Dydaktycznym zostało odsłonięto  popiersie Hanny Marii Grotkowskiej, która żyła w latach  1954-1991.

Życiorys i sylwetkę H. M. Grodkowskiej przybliżył zebranym Prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej – Waldemar Krzyżewski. Wspomniał, że Przasnyszu ukończyła liceum, studiowała w Warszawie na wydziale technologii żywności. Po studiach zaczęła pracować zawodowo. Opowiadał o jej patriotyzmie, miłości do ojczyzny i ogromnym zaangażowaniu w działalność ,,Solidarności” – to ona ją organizowała. Stanęła po stronie robotników, po mimo faktu że należała do kadry kierowniczej zakładu. W jej domu narodziły się pierwsze zalążki ,,Solidarności” Rolników Indywidualnych. Była dla nich powiernicą, doradczynią, organizatorką przez okres niecałego półtora roku. W czasie stanu wojennego przywoziła do Przasnysza prasę, informacje, książki nawiązała kontakt ze strukturami podziemnej ,,Solidarności” w Warszawie. Były również ulotki jej autorstwa. Została aresztowana przez ówczesną Służbę Bezpieczeństwa następnie  skazana i aresztowana. Po pewnym czasie zwolniono ją, odzyskała wolność, ale pracy dla niej już w  Polsce nie było. Zmuszona była jedynie  podjąć pracę prywatną. Opiekowała się przez kilka lat  starszą osobą –teściową znanego aktora Marka Perepeczki. Jednocześnie angażowała się w prace społeczną, w dalszym ciągu przywoziła prasę do Przasnysza, informacje, gazety, ulotki z Warszawy. W 1989 r. kiedy powstawał Komitet Obywatelski Solidarności  szybko włączyła się w ruch młodych działań. Wybrano ją na wicewojewodę, gdzie mogła pracować dla dobra społecznego. Zginęła w wieku 37 lat, jadąc na spotkanie ZChN do Ciechanowa. Uroczystego odsłonięcia popiersia dokonali  parlamentarzyści tj. poseł J. Gutowski, senator  J. Chodkowski, senator  B. Pszczółkowski oraz przyjaciele Grotkowskiej. Każda z tych osób wspominała Hannę Marię Grotkowską – tak jak zapamiętała.  Na uroczystości nie zabrakło siostry Małgorzaty i Janiny. Podziękowały za uczenie pamięci, za zorganizowanie uroczystości.

W ramach obchodów została, również zorganizowana wystawa ,,Prasy Solidarności 1980/81” po której oprowadzał Piotr Kaszubowski z Muzeum Historycznego w Przasnyszu. Obchody 30-lecia ,,Solidarności” zostały zakończone poczęstunkiem zorganizowanym w Domu Strażaka  w Rostkowie.

Opracowano przez GCI Czernice Borowe

Zdjęcia wykonane przez Panią Justynę Walasek Wszelkie Prawa Zastrzeżone

[nggallery id=8]